Brýle proti modrému světlu - fungují opravdu? Vysvětlujeme, co modré světlo skutečně dělá našim očím, kdy má smysl speciální brýle nosit a proč se o nich často šíří mýty.
Dnešní příspěvek budeme věnovat především “Brýlím proti modrému světlu”, což je produkt u kterého bývá mylně vysvětlena jeho funkčnost.
“Brýle proti modrému světlu” je obecně zaužívaný pojem, který může být zavádějící. Výstižněji bychom je mohli nazývat např. “brýle proti digitální námaze očí”, ale ani to by nebylo zcela přesné, protože jsou prospěšné na nošení nejen u digitálních obrazovek. Pojďme si říct pár faktů o těchto brýlích a modrém světle:
Světlo je elektromagnetické záření, které je definované vlnovou délkou. Vlnová délka viditelného světla se pohybuje v oblasti asi 380-780 nm. To, jakou barvu vnímáme záleží právě na vlnové délce, tedy různé vlnové délky viditelného spektra vnímáme jako různé barvy. Záření o kratších vlnových délkách (vysokoenergetické záření), než je viditelné světlo, je označováno jako UV záření a záření o delších vlnových délkách (nízkoenergetické záření) jako infračervené záření.
Modré nebo modrofialové světlo navazuje ve spektru právě na UV záření. Fialová a modrofialová barva se pohybují v rozmezí asi 380-450 nm. Vzhledem k tomu, že se modrofialové záření nachází na začátku viditelného spektra blízko UV záření (vysokoenergetické záření), jde o záření také poměrně vysoce energetické. Vlnové délky 450-485 nm odpovídají modré barvě. Tato část spektra je pro nás důležitá z hlediska cirkadiánního rytmu.
Modré i modrofialové světlo jsou přirozenou součástí slunečního záření - nachází se tedy prakticky všude. Zároveň se s ním můžeme setkat u elektronických zařízení, LED světel, zářivek apod.