Jak správně pečovat o své brýle. Vysoké teploty, sůl, chemikálie nebo špatné čištění mohou brýle nenávratně poškodit. Přečtěte si, jak jim prodloužit životnost správnou péčí.
Brýlím mohou vysoké teploty opravdu uškodit. Mnohdy i v situacích, ve kterých si to ani neuvědomíme. Např. při nahlížení pod pokličku přímo nad hrncem nebo při fénování vlasů, pokud bychom používali vysokou teplotu a fén na nějakou chvíli zamířili přímo na brýle. Nejčastěji k poškození ale dochází při ponechání brýlí v autě na palubní desce v horkých letních dnech. Antireflexní úprava na brýlových čočkách může díky rozpínání a rychlé změně teplot popraskat. Ale nejde jen o brýlové čočky. U plastové obruby může krátce po vystavení vysoké teplotě dojít ke snadnějšímu poškrábání.
Jedna z věcí, na kterou mnoho z nás zapomíná, je ta, že brýle by se měly sundávat oběma rukama. Jen tak docílíme toho, že brýle nebudou příliš namáhány a že nedojde k jejich zkřivení nebo poškození. Pokud totiž používáme pouze jednu ruku a sundáváme je za straničku, může dojít postupně k tomu, že se stranička uvolní nebo roztáhne. Většinou lze vykřivení brýlí snadno vyřešit, pokud je přinesete k nám do optiky. V některých případech ale může dojít časem k ulomení a nevratnému poškození.
Co se čištění brýlí týče, tak to není žádná věda. Doporučujeme brýle zlehka omýt čistou vodou (pokud jsou zamaštěné nebo více zašpiněné, můžete použít jarovou vodu) a poté jemně dočistit hadříkem z mikrovlákna dosucha. Pokud nejsou brýle zaprášené nebo zašpiněné, vystačíte i si se sprejem na čištění. Co je důležité - vždy na čištění používat pouze mikrovlákno. Žádné papírové ubrousky, tričko, hrubé tkaniny apod.
Zvýšit pozornost byste měli, jste-li s brýlemi u moře. Pokud jsou brýle kvalitní, nemusíte mít strach - přece jenom je potřeba si zrak chránit na přímém slunci a zejména u vodních ploch. Dbejte ale na to, aby slaná voda na brýlích nezaschla a brýle nezůstaly na přímém slunci. Nejlepší je vždy brýle omýt čistou vodou a uchovávat je v pouzdru, pokud je zrovna nemáte na očích. Na slanou vodu byste si měli obzvlášť dávat pozor, pokud máte polarizační sluneční brýle. Sůl se může do polarizačních čoček dostat a poškodit je.
Vyvarujte se určitě i kontaktu s agresivními chemickými látkami, které by mohly brýle nenávratně poškodit (aceton, líh apod.). Nebezpečný může být např. i lak na vlasy. Rovněž dejte pozor na kontakt brýlí s ostrými předměty a nikdy brýle nepokládejte skly dolů. Pokud brýle zrovna nemáte na očích, měly by být uloženy v pouzdře.
Pokud jsou brýle hodně zanesené od potu, prachu, špíny, je vhodné je dát do ultrazvukové čističky. Ultrazvukové vlny vyčistí nečistoty i v nejmenších záhybech na brýlích, kam se prstem ani mikrovláknem nedostanete. Ultrazvukovou čističku máme u nás v optice. Můžete si k nám brýle kdykoliv přinést na vyčištění.
Budete-li se o své brýle dobře starat, budou vám o to delší dobu dělat radost :)
A pokud se vám i přesto s brýlemi něco stane, neváhejte se za námi zastavit. Uděláme maximum pro to, abychom je dali zase do pořádku. Veškerý servis u nás máte zdarma, a to navždy. Proto doporučujeme jednou za čas se u nás v optice zastavit na kompletní servis. Brýle vyčistíme v ultrazvukové čističce, provedeme dotažení šroubků a přitáhnutí straniček, aby brýle dobře seděly a vy je mohli nadále komfortně užívat.